Przedsiębiorca nie może płacić ZUS za żonę na preferencyjnych zasadach
Za kobietę, która uzyska status osoby współpracującej przy prowadzeniu działalności gospodarczej, trzeba odprowadzać składki według ogólnych reguł. A wysokość zasiłku macierzyńskiego będzie zależała od ich podstawy
- Mężczyzna zakłada działalność gospodarczą i będzie płacił tzw. mały ZUS. Chce wprowadzić żonę jako osobę współpracującą, również przy preferencyjnym oskładkowaniu. Załóżmy, że kobieta zajdzie w ciążę. Czy dostanie zasiłek macierzyński, a jeśli tak, to w jakiej wysokości? – pyta czytelnik.
Osoba współpracująca z osobą prowadzącą działalność gospodarczą może liczyć na zasiłek macierzyński, jeśli przystąpi do ubezpieczenia chorobowego i urodzi dziecko w czasie tego ubezpieczenia.
Wysokość zasiłku będzie zależała od zadeklarowanej podstawy wymiaru składki chorobowej. Ale uwaga! Osoba współpracująca nie może być na „małym ZUS”.
Co obowiązkowo, a co dobrowolnie
Osoby prowadzące działalność gospodarczą i osoby z nimi współpracujące podlegają z tych tytułów obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym, wypadkowemu oraz zdrowotnemu. Ubezpieczenie chorobowe ma charakter dobrowolny, ale mogą do niego przystąpić tylko osoby podlegające ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym obowiązkowo.
Za osobę współpracującą w rozumieniu przepisów ubezpieczeniowych uważa się osobę, która spełnia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta