Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Spór rozwikła sąd polubowny

11 maja 2011 | Prawo i praktyka | Tomasz Poznański

Aby długo nie czekać na zakończenie konfliktu z byłym szefem, warto skierować sprawę pracowniczą do rozstrzygnięcia arbitrażowego

Co do zasady poddanie sporu pod sąd polubowny wymaga pisemnej umowy stron, w której wskazuje się przedmiot sporu lub stosunek prawny, z którego kontrowersja wyniknęła lub może wyniknąć.

Na piśmie

Jest to tzw. zapis na sąd polubowny. Może on być ustanowiony praktycznie we wszystkich rodzajach spraw. Dopuszczalne jest zatem rozpoznanie takiej o prawa majątkowe lub niemajątkowe, mogące być przedmiotem ugody sądowej, z wyjątkiem spraw o alimenty (art. 1157 kodeksu postępowania cywilnego). Nie ma więc przeszkód, aby sprawę z zakresu prawa pracy rozpoznał sąd arbitrażowy wyznaczony przez strony.

Warunek dotyczący formy zapisu na sąd polubowny jest spełniony także wtedy, gdy został on zamieszczony w wymienionych między stronami pismach lub oświadczeniach złożonych za pomocą środków porozumiewania się na odległość, które pozwalają utrwalić ich treść.

Dodatkowo powołanie się w umowie na dokument zawierający postanowienie o poddaniu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8924

Spis treści
Zamów abonament