Spór rozwikła sąd polubowny
Aby długo nie czekać na zakończenie konfliktu z byłym szefem, warto skierować sprawę pracowniczą do rozstrzygnięcia arbitrażowego
Co do zasady poddanie sporu pod sąd polubowny wymaga pisemnej umowy stron, w której wskazuje się przedmiot sporu lub stosunek prawny, z którego kontrowersja wyniknęła lub może wyniknąć.
Na piśmie
Jest to tzw. zapis na sąd polubowny. Może on być ustanowiony praktycznie we wszystkich rodzajach spraw. Dopuszczalne jest zatem rozpoznanie takiej o prawa majątkowe lub niemajątkowe, mogące być przedmiotem ugody sądowej, z wyjątkiem spraw o alimenty (art. 1157 kodeksu postępowania cywilnego). Nie ma więc przeszkód, aby sprawę z zakresu prawa pracy rozpoznał sąd arbitrażowy wyznaczony przez strony.
Warunek dotyczący formy zapisu na sąd polubowny jest spełniony także wtedy, gdy został on zamieszczony w wymienionych między stronami pismach lub oświadczeniach złożonych za pomocą środków porozumiewania się na odległość, które pozwalają utrwalić ich treść.
Dodatkowo powołanie się w umowie na dokument zawierający postanowienie o poddaniu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta