Duże problemy UB
Dzięki dużej ruchliwości i przemieszczaniu się po dość rozległym obszarze pogranicza lubelsko-rzeszowskiego zlokalizowanie i likwidacja grupy sprawiały UB duże problemy
Adam Kusz urodził się w 25 lipca 1922 r. w Sierakowie, w powiecie biłgorajskim. Przed wojną ukończył siedmioklasową szkołę powszechną. Pracował w gospodarstwie rodziców w Sierakowie. W czasie okupacji niemieckiej związał się z konspiracją narodową, należąc do Narodowej Organizacji Wojskowej. Następnie znalazł się w szeregach oddziału partyzanckiego zorganizowanego przez Franciszka Przysiężniaka „Ojca Jana". Początkowo był to oddział egzekucyjny podporządkowany Komendzie Powiatu Biłgoraj NOW. W czerwcu 1943 r. na mocy umowy scaleniowej złożył przysięgę według roty AK. Jego matecznikiem były Lasy Janowskie.
26 lipca 1943 r. oddział „Ojca Jana" przeprowadził wspólną akcję z oddziałem AK Bolesława Ostrowskiego „Lancy". Zaatakowano wieś Bukowina w powiecie biłgorajskim, z której na początku lipca wysiedlono ludność polską i osiedlono tam rodziny ukraińskie spod Szczebrzeszyna. Wieś broniona była przez posterunek żandarmerii niemieckiej i policji ukraińskiej Włodzimierza Darmochwała. Według źródeł niemieckich spłonęło kilkadziesiąt zabudowań, siedem osób zastrzelono, dwóch policjantów udusiło się w podpalonym posterunku, a reszta zbiegła. Ukraińcy uciekli do swoich poprzednich domostw.
Święta Bożego Narodzenia 1943 r. oddział spędzał w niewielkiej wsi Graby położonej w lasach koło Jarocina, na Zasaniu. Kilkudniowy postój i ślub dowódcy, o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta