Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podróż na hybrydy: łączenie środków unijnych z PPP

11 maja 2011 | Partnerstwo publiczno-prywatne
Anna Kiwiel, PwC
źródło: Archiwum
Anna Kiwiel, PwC

Anna Kiwiel, PwC

W polskich programach operacyjnych wykorzystania funduszy unijnych w ramach poszczególnych działań często zawarte jest hasło „partnerstwo publiczno-prywatne".

Jednakże dotychczas w naszym kraju nie zrealizowano projektu z udziałem funduszy unijnych na podstawie ustawy o PPP, choć nie jest wykluczone, że przynajmniej jeden taki projekt powstanie już w tym okresie programowania.

W przypadku dużych projektów liczy się każda złotówka – naturalna jest chęć sięgnięcia po każde dostępne źródło finansowania. Jednak realizacja jednej inwestycji w formule PPP z jednoczesnym wykorzystaniem funduszy unijnych (tzw. projekt hybrydowy lub łączony) to nie tyle podwojenie stopnia komplikacji, ile nałożenie kolejnej skomplikowanej warstwy, która musi się zazębiać z poprzednią.

Z punktu widzenia partnera prywatnego w projekcie PPP fundusze UE zastępują część udziału finansowego strony publicznej. Z punktu widzenia funduszy UE fundusze partnera prywatnego i strony publicznej stanowią krajowy wkład własny. Pomiędzy tymi stronami jednostka sektora publicznego ma za zadanie pogodzić reguły i procedury obu procesów, spełnić wszystkie wymogi Unii i ustalić z partnerem prywatnym, w ramach procedury konkurencyjnej, warunki inwestycji satysfakcjonujące wszystkie trzy strony.

Złożoność tych projektów jest jednym z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8924

Spis treści
Zamów abonament