Podróż na hybrydy: łączenie środków unijnych z PPP
Anna Kiwiel, PwC
W polskich programach operacyjnych wykorzystania funduszy unijnych w ramach poszczególnych działań często zawarte jest hasło „partnerstwo publiczno-prywatne".
Jednakże dotychczas w naszym kraju nie zrealizowano projektu z udziałem funduszy unijnych na podstawie ustawy o PPP, choć nie jest wykluczone, że przynajmniej jeden taki projekt powstanie już w tym okresie programowania.
W przypadku dużych projektów liczy się każda złotówka – naturalna jest chęć sięgnięcia po każde dostępne źródło finansowania. Jednak realizacja jednej inwestycji w formule PPP z jednoczesnym wykorzystaniem funduszy unijnych (tzw. projekt hybrydowy lub łączony) to nie tyle podwojenie stopnia komplikacji, ile nałożenie kolejnej skomplikowanej warstwy, która musi się zazębiać z poprzednią.
Z punktu widzenia partnera prywatnego w projekcie PPP fundusze UE zastępują część udziału finansowego strony publicznej. Z punktu widzenia funduszy UE fundusze partnera prywatnego i strony publicznej stanowią krajowy wkład własny. Pomiędzy tymi stronami jednostka sektora publicznego ma za zadanie pogodzić reguły i procedury obu procesów, spełnić wszystkie wymogi Unii i ustalić z partnerem prywatnym, w ramach procedury konkurencyjnej, warunki inwestycji satysfakcjonujące wszystkie trzy strony.
Złożoność tych projektów jest jednym z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta