Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dzięki e-fakturom można obniżyć koszty funkcjonowania firmy

11 maja 2011 | Prawo i praktyka | Hanna Kozłowska

Warto przekonać kontrahenta, aby zgodził się na przesyłanie dokumentów sprzedaży przez Internet. Zarówno nabywca, jak i sprzedawca może zaoszczędzić, stosując to rozwiązaniea

Ostatnio fiskus potwierdził, że możliwe jest przesyłanie e-mailem faktur w formacie PDF.

W interpretacji z 21 lutego 2011 (IPPP1-443-1175/10-4/EK) Izba Skarbowa w Warszawie uznała, że można przesyłać faktury sprzedaży i ich korekty pocztą elektroniczną w formie plików PDF.

Potwierdziła też, że na ich podstawie nabywca może odliczać VAT. Co prawda jest to zgoda warunkowa, fiskus zastrzegł bowiem, że podatnicy muszą zapewnić autentyczności pochodzenia i integralności treści faktur (warunek ten dotyczy również zgody przez nabywcę na przesyłanie mu faktur elektronicznych), ale niewątpliwie jest to korzystne stanowisko dla firm.

Zastosowanie go w praktyce może usprawnić ich działalność.

Korzystne zmiany

Nowe, korzystniejsze dla firm, zasady dokumentowania sprzedaży wynikają z rozporządzenia z 17 grudnia 2010 w sprawie przesyłania faktur w formie elektronicznej, zasad ich przechowywania oraz trybu udostępniania organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej (DzU 249, poz.1661).

Wydano je, aby dostosować zasady dokumentowania obrotu przy zastosowaniu e-faktur do aktualnych uwarunkowań technicznych i gospodarczych oraz upowszechnić elektroniczne przesyłanie dokumentów sprzedaży.

Nowe przepisy obowiązują od 1 stycznia 2011. Uwzględniają powtarzane od  wielu lat postulaty przedsiębiorców i znacznie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8924

Spis treści
Zamów abonament