Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Vis wz. 35

11 maja 2011 | Żołnierze wyklęci | Michał Mackiewicz
W swej ostatecznej  postaci pistolet przyjęty został oficjalnie na  uzbrojenie WP w 1935 r. pod oznaczeniem  Vis wz. 35, a produkcja seryjna ruszyła rok  później w radomskiej  Fabryce Broni (prototyp opracowano w Fabryce Karabinów w Warszawie)
źródło: Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie
W swej ostatecznej postaci pistolet przyjęty został oficjalnie na uzbrojenie WP w 1935 r. pod oznaczeniem Vis wz. 35, a produkcja seryjna ruszyła rok później w radomskiej Fabryce Broni (prototyp opracowano w Fabryce Karabinów w Warszawie)

Broń, która cieszyła się największą estymą wśród członków podziemia

 

Bronią, która cieszyła się największą estymą wśród członków podziemia, był pistolet Vis wz. 35. Ten symbol polskiego przemysłu zbrojeniowego stanowił jakby łącznik z armią II RP. Sentymentalne uczucie potęgowały rzeczywiste walory. Broń doskonale „leżała" w dłoni, była solidnie i precyzyjnie wykonana (przynajmniej egzemplarze z przedwrześniowej produkcji), słynęła z celności. Opracowano ją w związku z zapotrzebowaniem Wojska Polskiego na ujednolicony typ wojskowej krótkiej broni palnej.

W latach 20. i na początku 30. używano bowiem co najmniej kilkunastu wzorów pistoletów samopowtarzalnych i rewolwerów, co stwarzało oczywiście rozliczne problemy. Przez kilka lat działała specjalna komisja, która miała...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8924

Spis treści
Zamów abonament