Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Vis wz. 35

11 maja 2011 | Żołnierze wyklęci | Michał Mackiewicz
W swej ostatecznej  postaci pistolet przyjęty został oficjalnie na  uzbrojenie WP w 1935 r. pod oznaczeniem  Vis wz. 35, a produkcja seryjna ruszyła rok  później w radomskiej  Fabryce Broni (prototyp opracowano w Fabryce Karabinów w Warszawie)
źródło: Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie
W swej ostatecznej postaci pistolet przyjęty został oficjalnie na uzbrojenie WP w 1935 r. pod oznaczeniem Vis wz. 35, a produkcja seryjna ruszyła rok później w radomskiej Fabryce Broni (prototyp opracowano w Fabryce Karabinów w Warszawie)

Broń, która cieszyła się największą estymą wśród członków podziemia

 

Bronią, która cieszyła się największą estymą wśród członków podziemia, był pistolet Vis wz. 35. Ten symbol polskiego przemysłu zbrojeniowego stanowił jakby łącznik z armią II RP. Sentymentalne uczucie potęgowały rzeczywiste walory. Broń doskonale „leżała" w dłoni, była solidnie i precyzyjnie wykonana (przynajmniej egzemplarze z przedwrześniowej produkcji), słynęła z celności. Opracowano ją w związku z zapotrzebowaniem Wojska Polskiego na ujednolicony typ wojskowej krótkiej broni palnej.

W latach 20. i na początku 30. używano bowiem co najmniej kilkunastu wzorów pistoletów samopowtarzalnych i rewolwerów, co stwarzało oczywiście rozliczne problemy. Przez kilka lat działała specjalna komisja, która miała...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8924

Spis treści
Zamów abonament