Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Cicha choroba zwiększa pobory tylko na chwilę

11 maja 2011 | Prawo i praktyka | Renata Majewska

Nadpłacone w poprzednim terminie kwoty za czas nieobecności w pracy ujmujemy z prawidłowo obliczonego wynagrodzenia uiszczanego podwładnemu przy kolejnej wypłacie

- Pracownik chorował od 28 marca do 1 kwietnia 2011. Druk zaświadczenia lekarskiego dostarczył pracodawcy po tym, jak otrzymał pełne wynagrodzenie za marzec (1386 zł brutto).

Wynagrodzenie chorobowe firma wypłaciła mu w kwietniu, ale od tego miesiąca zatrudniony dostał podwyżkę z 1386 zł do 1850 zł brutto miesięcznie. Jak prawidłowo rozliczyć te kwoty, uwzględniając odbiór sum nadpłaconych w marcu za czas choroby?– pyta czytelniczka.

Najpierw ustalamy kwotę nadpłaconego wynagrodzenia za pracę w marcu, obliczając wynagrodzenie za dni przepracowane w tym miesiącu, a wynik odejmując od pełnego wynagrodzenia minimalnego. Potem szacujemy wynagrodzenie częściowe za kwiecień i odliczamy od niego kwotę marcowej nadpłaty.

W końcu kalkulujemy wynagrodzenie chorobowe za pięć dni zwolnienia lekarskiego. Na kwietniowej liście płac wykazujemy wynagrodzenie częściowe pomniejszone o kwotę nadpłaty oraz wynagrodzenie za pięć dni choroby.

Bez porozumienia

Bez zgody podwładnego możemy pobrać z jego poborów sumy nadpłacone przy poprzednim terminie wypłaty za okresy nieobecności w pracy, za które nie zachowuje on prawa do wynagrodzenia za pracę (art. 87 § 7 k.p.).

Jest to dozwolone wyłącznie przy następnej wypłacie wynagrodzenia (wyrok SN z 12 kwietnia 1996, I PRN 32/96). Konkretną sumę...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8924

Spis treści
Zamów abonament