Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Do rąk podwładnego lub upoważnionej przez niego osoby

11 maja 2011 | Prawo i praktyka | Ryszard Sadlik

Świadectwo pracy zawiera informacje niezbędne do ustalenia uprawnień w kolejnych miejscach. Dlatego szef musi je wydać bezpośrednio po zakończeniu zatrudnienia

Zasady wystawiania świadectw pracy określa kodeks pracy i rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 15 maja 1996 w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania (DzU nr 60, poz. 282 ze zm., dalej rozporządzenie).

Niezwłocznie i bez warunków

Według art. 97 § 1 k.p. w  związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy pracodawca musi niezwłocznie wydać świadectwo pracy.

Zatem zasadą jest, że gdy dojdzie do rozwiązania stosunku pracy (np. poprzez wypowiedzenie angażu) lub wygaśnięcia (np. wskutek trzymiesięcznego tymczasowego aresztowania pracownika), należy wydać podwładnemu taki dokument.

Ponadto jeżeli pracownik pozostaje w zatrudnieniu u tego samego pracodawcy na podstawie umowy na okres próbny, na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy, szef wydaje świadectwo obejmujące zakończone okresy zatrudnienia na podstawie takich angaży, zawartych w okresie 24 miesięcy, poczynając od...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8924

Spis treści
Zamów abonament