Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Znaczenie i główne elementy umowy o wykonanie projektu w ramach PPP

11 maja 2011 | Partnerstwo publiczno-prywatne
Michał Malicki, aplikant adwokacki
źródło: Rzeczpospolita
Michał Malicki, aplikant adwokacki

Michał Malicki, aplikant adwokacki Associate Kancelaria Radców Prawnych Stopczyk & Mikulski

Obecnie obowiązująca ustawa z 19 grudnia 2008 r. o partnerstwie publiczno-prywatnym jest w swoich założeniach instrumentem prawnym służącym do angażowania majątku publicznego w przedsięwzięcia realizowane wspólnie z partnerami prywatnymi oraz oparte na podziale zadań i ryzyk pomiędzy podmiotem publicznym a prywatnym.

Wzajemne zobowiązania stron, kwestie: wynagrodzenia, rozłożenia ryzyk pomiędzy partnerami, sposobu realizacji przedsięwzięcia oraz kwestie związane z zakończeniem wspólnej pracy nad przedsięwzięciem reguluje umowa o partnerstwie publiczno-prywatnym (art. 7 ust. 1 ustawy): „Przez umowę o partnerstwie publiczno-prywatnym partner prywatny zobowiązuje się do realizacji części przedsięwzięcia za wynagrodzeniem oraz poniesienia w całości wydatków na jego realizację lub poniesienia ich przez osobę trzecią, a podmiot publiczny zobowiązuje się do współdziałania w osiągnięciu celu przedsięwzięcia, w szczególności poprzez wniesienie wkładu własnego (...)".

Umowa o partnerstwie publiczno-prywatnym ma charakter cywilnoprawny, oparta jest na zasadzie swobody umów (art. 353 kodeksu cywilnego) i nie może być umową warunkową, tj. uzależniać realizacji wspólnego przedsięwzięcia przez partnera publicznego i partnera prywatnego od...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8924

Spis treści
Zamów abonament