Czy należyta staranność nabywcy wystarcza do odliczenia VAT
Podatnik, który otrzymał od kontrahenta fakturę za usługę lub dostawę w rzeczywistości wykonaną przez kogoś innego, może odliczyć VAT, jeśli nie wiedział o oszustwie i z okoliczności transakcji nie mógł się o nim dowiedzieć
Tak samo jest, gdy sprzedawca nie miał prawa wystawić faktury (np. był zwolniony podmiotowo, w ogóle nie zarejestrował firmy lub ją wyrejestrował). Takie wnioski wynikają z większości dotychczasowych orzeczeń sądowych.
NSA w orzeczeniu z 24 marca 2011 (I FSK 589/ 10) uznał jednak, że organy podatkowe nie muszą zastanawiać się, czy podatnik działał w dobrej wierze. Jeśli więc faktura nie dokumentuje rzeczywistego wykonania usługi lub dostawy towarów (przez firmę, która ją wystawiła), to nabywca nie może odliczyć VAT.
Problem dotyczy dość częstych w praktyce przypadków kwestionowania przez organy podatkowe rozliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących transakcje wykorzystywane do oszustw.
Do tej pory wojewódzkie sądy administracyjne – do których trafiały skargi podatników niezadowolonych z decyzji wydawanych przez organy podatkowe – stawały po ich stronie.
Robiły to w tych wszystkich wypadkach, gdy dostawa była realizowana na rzecz podatnika, który nie wiedział lub nie mógł wiedzieć o tym, że dana transakcja była wykorzystana do celów oszustwa, które zostało popełnione przez sprzedawcę. Za podstawę do oceny sytuacji przyjmowana była dobra wiara po stronie podatnika (lub jej brak).
Co mówią przepisy
Z art. 87 ustawy o VAT wynika, że jeśli podatek...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta