Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy należyta staranność nabywcy wystarcza do odliczenia VAT

11 maja 2011 | Prawo i praktyka | Agnieszka Smolarczyk

Podatnik, który otrzymał od kontrahenta fakturę za usługę lub dostawę w rzeczywistości wykonaną przez kogoś innego, może odliczyć VAT, jeśli nie wiedział o oszustwie i z okoliczności transakcji nie mógł się o nim dowiedzieć

Tak samo jest, gdy sprzedawca nie miał prawa wystawić faktury (np. był zwolniony podmiotowo, w ogóle nie zarejestrował firmy lub ją wyrejestrował). Takie wnioski wynikają z większości dotychczasowych orzeczeń sądowych.

NSA w orzeczeniu z 24 marca 2011 (I FSK 589/ 10) uznał jednak, że organy podatkowe nie muszą zastanawiać się, czy podatnik działał w dobrej wierze. Jeśli więc faktura nie dokumentuje rzeczywistego wykonania usługi lub dostawy towarów (przez firmę, która ją wystawiła), to nabywca nie może odliczyć VAT.

Problem dotyczy dość częstych w praktyce przypadków kwestionowania przez organy podatkowe rozliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących transakcje wykorzystywane do oszustw.

Do tej pory wojewódzkie sądy administracyjne – do których trafiały skargi podatników niezadowolonych z decyzji wydawanych przez organy podatkowe – stawały po ich stronie.

Robiły to w tych wszystkich wypadkach, gdy dostawa była realizowana na rzecz podatnika, który nie wiedział lub nie mógł wiedzieć o tym, że dana transakcja była wykorzystana do celów oszustwa, które zostało popełnione przez sprzedawcę. Za podstawę do oceny sytuacji przyjmowana była dobra wiara po stronie podatnika (lub jej brak).

Co mówią przepisy

Z art. 87 ustawy o VAT wynika, że jeśli podatek...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8924

Spis treści
Zamów abonament