Na POChP pracuje się latami
Prof. Jan Zieliński z Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie – o profilaktyce POChP
Świadomość istnienia przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP), mimo że zajmuje ona czwarte miejsce wśród przyczyn zgonów w Polsce, jest bardzo niska. Przed pięciu laty ośrodek badania opinii publicznej PENTOR przeprowadził ankietę wśród społeczeństwa i okazało się, że z terminem POChP zetknęło się jedynie 6 proc. respondentów. Nazwa POChP istnieje od 1964 roku i oznacza współistnienie przewlekłego zapalenia oskrzeli i rozedmy płuc u jednego chorego. Respondenci uważali, że nie jest to najcięższa choroba płuc, jako bardziej niebezpieczną wymieniali gruźlicę, choć ta ostatnia jest przyczyną śmierci około 700 osób rocznie, a POChP aż 14 tys.! Głównym powodem choroby jest palenie papierosów.
Od ponad 10 lat kładziemy duży nacisk na edukację o tej chorobie zarówno wśród lekarzy, jak i społeczeństwa. W Polsce na POChP choruje 2 mln ludzi – prawdopodobnie w każdej rodzinie jest ktoś, kto zmaga się z tą chorobą, chyba że jest to rodzina niepalących.
Przewlekła obturacyjna choroba płuc nie zaczyna się nagle,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta