Jak bez kłopotów sprzedać wierzytelność
Sposobem na pozbycie się kłopotu ze ściąganiem wierzytelności jest ich sprzedaż. Niestety, przedsiębiorca staje wtedy przed pytaniem: płacić VAT czy nie
Nabywcą wierzytelności może być firma profesjonalnie zajmująca się obrotem wierzytelnościami albo inny kontrahent, który przejmuje prawo majątkowe w postaci wierzytelności za kwotę niższą niż wartość nominalna skupowanej wierzytelności. W praktyce wątpliwości budzi opodatkowanie VAT tego rodzaju transakcji. Z kolei brak obowiązku naliczenia VAT wiązałby się z koniecznością zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC).
Transakcja nie podlega PCC, gdy przynajmniej jedna ze stron w związku z jej dokonaniem jest opodatkowana VAT lub z niego zwolniona. Trzeba zatem ocenić, czy mieści się ona w zakresie opodatkowania VAT. Jako opodatkowaną VAT ustawa wymienia odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium Polski.
To nie towar, lecz usługa
Jednak wierzytelność towarem nie jest. Dlatego jej sprzedaż można rozpatrywać jedynie w kategorii świadczenia usług w rozumieniu ustawy o VAT. Jest ono definiowane jako każde świadczenie, które nie stanowi dostawy towarów. Wierzytelność jest prawem majątkowym. To prawo do żądania od innego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta