Kto się wzbogaci na aromatach
Sądowy wyrok ma rozstrzygnąć, czy firma może żądać zwrotu nadpłaconego podatku, jeżeli został on wliczony do ceny sprzedaży. Do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie wpłynęło kilkadziesiąt takich spraw
Wkrótce mają zapaść precedensowe wyroki w pierwszych trzech sprawach. Skargi wniosła spółka z o.o. Aromes Group w Grodzisku Mazowieckim, która sprowadzała z zagranicy aromaty spożywcze zawierające m.in. alkohol etylowy.
Rozszerzony katalog
Sprawa dotyczy podatku akcyzowego, który spółka płaciła zgodnie z rozporządzeniem z 2002 r. ministra finansów do ustawy z 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym.
W 2005 r. spółka wystąpiła o zwrot nienależnej jej zdaniem akcyzy. Nie ma wątpliwości, że katalog wyrobów akcyzowych określony w załączniku do ustawy nie obejmował aromatów spożywczych zawierających alkohol – twierdziła. To minister finansów, upoważniony w ustawie do ustalenia stawek podatku akcyzowego, rozszerzył katalog w rozporządzeniu m.in. o aromaty spożywcze zawierające alkohol. Zapłacony podatek akcyzowy od importowanych aromatów jest więc podatkiem nienależnym i zgodnie z ordynacją podatkową powinien...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta