Nietrzeźwy sprawca wypadku w pracy nie dostanie świadczeń z ubezpieczeń
Jeśli chcesz się rozstać z osoba dotkniętą przewlekłą psychozą alkoholową, dyscyplinarka z powodu ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków to za mało. Trzeba ją jeszcze dodatkowo uzasadnić
– Pracownik pił w pracy wódkę i uległ wypadkowi. Do szpitala zabrało go pogotowie i lekarz stwierdził spożycie alkoholu. Nadal przebywa w szpitalu po operacji. Czy możemy go dyscyplinarnie zwolnić na podstawie art. 52 kodeksu pracy? Jeśli tak, to czy dostanie świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego? – pyta czytelniczka DOBREJ FIRMY.
Spożywanie alkoholu w miejscu pracy może być przyczyną rozwiązania umowy o pracę w trybie natychmiastowym z winy pracownika. Takie przerwanie stosunku pracy, tj. na podstawie art. 52 k.p., nastąpi tylko z przyczyn tam wymienionych. Jedną z nich jest ciężkie naruszenie przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych. Do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika nie dojdzie jednak po upływie miesiąca od dnia, kiedy szef dowiedział się o okolicznościach uzasadniających rozstanie.
Ciężkie naruszenie obowiązków
W kodeksie pracy nie znajdziemy choćby przykładów, kiedy następuje ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków przez pracownika. Kodeks wymienia jedynie ogólnie, jakie są obowiązki podwładnego. Jest on obowiązany wykonywać pracę sumiennie i starannie oraz stosować się do poleceń przełożonych, które dotyczą pracy, jeżeli nie są one sprzeczne z prawem lub umową o pracę. W szczególności musi:
- przestrzegać czasu, regulaminu pracy oraz porządku ustalonego w zakładzie,
-...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta