Należności na ZUS zawsze ustalamy od 60 proc. średniej płacy
Za osobę z nami współpracującą odprowadzamy obowiązkowo składki emerytalną, rentowe, wypadkową i zdrowotną, a chorobową – dobrowolnie
Objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym następuje od dnia wskazanego we wniosku, nie wcześniej jednak niż od dnia jego zgłoszenia. Ustaje ono natomiast od:
- dnia wskazanego we wniosku o wyłączenie z tego ubezpieczenia, nie wcześniej jednak niż od dnia złożenia wniosku;
- dnia ustania tytułu podlegania tym ubezpieczeniom, tj. od dnia zaprzestania wykonywania współpracy;
- od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego, za który składki nie zostały opłacone w terminie. Jeżeli jednak za część miesiąca został pobrany zasiłek, ubezpieczenie chorobowe ustaje od dnia następnego po dniu, za który zasiłek przysługuje.
Przykład 1Pan Henryk, wykonujący pozarolniczą działalność gospodarczą, opłacił za żonę, która z nim współpracuje przy firmie, składki za październik 2008 r. z opóźnieniem. Ubezpieczenie chorobowe kobiety ustało od 1 października br.
W uzasadnionych sytuacjach, na wniosek osoby ubezpieczonej, ZUS może wyrazić zgodę na opłacenie składki po czasie i tym samym na dalsze podleganie ubezpieczeniu chorobowemu osoby współpracującej (mimo zwłoki z jej uiszczeniem). Jeżeli wniosek o przywrócenie terminu zostanie załatwiony negatywnie, osoba współpracująca jest wyłączona z ubezpieczenia chorobowego.
Ponowne objęcie nim może nastąpić dopiero od dnia wskazanego we...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta