Czarna i złota legenda II Rzeczypospolitej
Oceny II Rzeczypospolitej wahają się od idealizacji suwerennego bytu państwowego po nieumiarkowaną krytykę.
Tymczasem dwudziestolecie międzywojenne to jedyny okres między trzecim rozbiorem w 1795 r. a upadkiem komunizmu w Polsce w 1989 r., gdy istniało nowoczesne państwo polskie, dysponujące samodzielnością w stosunku do ośrodków zewnętrznych, za którego politykę sami Polacy ponosili odpowiedzialność. To suwerenne państwo budowane było przy wielkim poparciu społecznym. Ogromna większość Polaków identyfikowała się z jego instytucjami, starała się je współtworzyć i chronić.
Państwo polskie kształtowało się w niesłychanie trudnych warunkach. Po okresie rozbiorów na obszarze międzywojennej Polski występowało kilka systemów administracyjnych, fiskalnych i prawnych. Stworzenie administracji państwowej, ujednolicenie systemu prawnego, zbudowanie skutecznych instytucji centralnych było ogromnym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta