Nie każdy kurs masz prawo zaliczyć podwładnemu do czasu pracy
Jeżeli pracownik uczestniczy w szkoleniach praktycznych, które sprowadzają się do wykonywania obowiązków ze stosunku pracy pod kierownictwem szefa, traktujesz je jako godziny spędzone w firmie
– W przyszłym roku pracodawca zamierza kupić handlowcom samochody, co zwiększy ich mobilność. Skierowaliśmy tych bez prawa jazdy na kurs, który sfinansowaliśmy. Czy godziny uczestnictwa w zajęciach wliczają się do czasu pracy? – pyta czytelnik DOBREJ FIRMY.
Ułatwianie pracownikom podnoszenia kwalifikacji zawodowych należy do podstawowych zasad prawa pracy (art. 17 k.p.). Obowiązek ten dotyczy w zasadzie kwalifikacji związanych z pracą wykonywaną przez pracownika. Określony w art. 94 pkt 6 k.p. wymóg ułatwiania podnoszenia umiejętności nie oznacza, że podwładny może domagać się zorganizowania określonego kursu. Wskazuje tylko na ogólną powinność szefa sprzyjania staraniom pracownika w zdobyciu (zwiększeniu) pewnej wiedzy lub uzyskaniu uprawnień.
O formach i zakresie tego sprzyjania pracodawca rozstrzyga samodzielnie, a wpływają na to jego możliwości organizacyjne, ekonomiczne bądź przyjęta polityka zatrudnienia. Jest to o tyle istotne,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta