Jak przechowywać wino
Jak to: jak? Oczywiście, że w piwnicy. Od zarania winiarstwa zdawano sobie sprawę z roli piwnicy w przechowywaniu i dojrzewaniu wina.
Już Kolumela, agronom rzymski z I wieku, w dziele zatytułowanym „De re rustica” nakreślił główne cechy wzorowej piwnicy. Powinna być zorientowana wejściem na północ, oddalona od sadzawki, gnojówki, pieca. Katon doradza postaranie się o dobrą piwnicę, aby móc w niej przetrzymywać wino i czekać na zwyżkę ceny. Ale dopiero Chaptal, chemik francuski, w dziele „Sztuka robienia wina” wydanym w roku 1807 wyjaśnił szczegółowo, w czym rzecz.
Piwnica ma być zwrócona na północ, co zapobiega wielkim zmianom temperatury, jakie mają miejsce, gdy wejście skierowane jest na południe. Ma być głęboka i chłodna, zimą i latem musi w niej panować stała temperatura 9 – 12 st. C., powinna być wystarczająco przewietrzana, ale bez przesady....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta