Możesz zwolnić za złe wyniki w pracy
Wypowiedzenie lub rozwiązanie umowy o pracę podlega weryfikacji sądowej. Dlatego dla własnego bezpieczeństwa przełożony powinien rzetelnie sporządzać takie oświadczenia
Pracodawca ma obowiązek wskazania przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie umowy zawartej na czas nieokreślony lub rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia. Tak wynika z art. 30 § 4 kodeksu pracy (k.p.).
Wskazany powód powinien być prawdziwy i rzeczywisty. Podanie przyczyny pozornej (nieprawdziwej) jest równoznaczne z brakiem jej wskazania. I będzie to stanowiło naruszenie przepisów o wypowiadaniu umów o pracę w rozumieniu art. 45 § 1 k.p.
Oznacza to, że samo wewnętrzne przekonanie pracodawcy o zasadności rozwiązania umowy z danym pracownikiem będzie niewystarczające. Dopiero okoliczności, które przesądziły o wypowiedzeniu umowy, o tym zadecydują. Istnieje bogate orzecznictwo Sądu Najwyższego,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta