Szalone szale na łeb i na szyję
Zaskoczyło mnie pytanie młodej internautki: jaki szalik będzie trendy tej zimy. I jak go wiązać? Sądziłam‚ że co jak co‚ ale ten element ubioru nie wymaga porad. Wystarczy… instynkt
Szal czy chusta to strój tak stary jak człowiek. Niezastąpiony we wszystkich klimatach i kulturach. Do pracy i do parady; do ogrzania‚ otulenia‚ ozdobienia; do zaznaczenia przynależności – do grupy kibiców‚ elitarnego klubu czy uczelni; dla podkreślenia modlitewnego skupienia – jak tałes‚ czy skromności – jak chusty muzułmanek. Dla podkreślenia kokieterii – jak mantyla‚ tajemniczości – jak woalka, albo niewinności – jak welon.
Etnoretro i posthippie
A jednak nawet prostokątna płachta tkaniny ewoluuje. Nie dotyczy to tylko użytych surowców ani technologii wykonania – choć w tym zakresie najłatwiej zauważyć innowacje. W najnowszych kolekcjach występuje w wyjątkowo zróżnicowanych postaciach.
Czy jeszcze można wykrzesać coś inspirującego z folkloru? Jak najbardziej. Na przykład: cygański tabor. Już było? Pewnie‚ moda to recykling pomysłów. Ale współczesna Carmen musi się wykosztować. Niby ubrana jest na luzie‚ każdy element kreacji z innej bajki: adidasy metalic do spódnicy w deseń imitujący dzikiego kota‚ do tego koronkowe mitenki (rękawiczki bez palców) i mnóstwo bransoletek z India...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta