Unia Europejska sama nie zatrzyma globalnego ocieplenia
Ważne, by rozmawiać w szerokim kontekście i znaleźć sposób sprzyjający redukcji emisji, a jednocześnie neutralny dla światowej konkurencji - mówi Waldemar Pawlak, wicepremier i minister gospodarki
Rz: Dziś z pana inicjatywy rozpoczyna się szczyt „Summit on Sectoral Cooperation”. Czy wierzy pan, że uda się w jego trakcie wypracować jakąś alternatywę dla założeń pakietu klimatycznego Unii Europejskiej?
Waldemar Pawlak: Propozycja UE zmierza do tego, by po 2013 r. przedsiębiorcy kupowali całość praw do emisji na aukcjach. My zaś proponujemy rozwiązanie wskaźnikowo-aukcyjne. Za wskaźnik najniższej emisji przyjmuje się w nim emisję przedsiębiorstwa stosującego najbardziej sprawną i najczystszą technologię. Takie podmioty mogłyby dostawać limity za darmo czy np. za symboliczne 1 euro. Emitujący powyżej wskaźnika płaciliby za dodatkowe limity na aukcji. Pozwoliłoby to elastycznie kształtować system i rzeczywiście ograniczać emisję.
Dlatego w Warszawie spotykają się ministrowie gospodarki 20 krajów o największej emisji oraz przedstawiciele przemysłów energochłonnych,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta