Prokuratura: czystka czy reorganizacja
Planowane zmiany uderzają w niezależność prokuratorów oraz podważają gwarancję kształtującą prokuraturę jako organ podporządkowany konstytucji i ustawom, nie zaś rządowi i politykom – uważa doktorant Katedry Prawa Pracy i Polityki Społecznej UJ
Poselski projekt nowelizacji ustawy o prokuraturze przewiduje utworzenie Prokuratury Generalnej, zlikwidowanie Prokuratury Krajowej i prokuratur apelacyjnych, pozostawienie prokuratur okręgowych i rejonowych.
Prokuratorzy likwidowanych jednostek pozostaną z mocy ustawy w dyspozycji prokuratora generalnego. I właśnie spośród nich oraz prokuratorów okręgowych zostaną powołani prokuratorzy Prokuratury Generalnej – przewiduje się 100 stanowisk. Pozostali, niepowołani do nowej placówki (zatem dotychczasowi prokuratorzy krajowi i apelacyjni) mogą się ubiegać o powołanie na stanowisko prokuratora prokuratury okręgowej. Prokuratorzy w dyspozycji prokuratora generalnego, którzy w terminie trzech miesięcy od dnia zorganizowania Prokuratury Generalnej nie zostaną powołani na wskazane stanowiska, będą zwolnieni ze służby. Ci, którzy w dniu zwolnienia spełniają przesłanki przeniesienia w stan spoczynku, będą mogli z tego uprawnienia skorzystać.
Dostęp do służby publicznej
Zgodnie z art. 60 konstytucji: „Obywatele polscy korzystający z pełni praw publicznych mają prawo dostępu do służby publicznej na jednakowych zasadach”. W konsekwencji wskazany przepis wymaga, aby zasady dostępu do służby publicznej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta