Pracownik z dużym stażem może liczyć na więcej
Szef podczas rekrutacji często wybiera osoby z większym doświadczeniem zawodowym. Za taką wiedzę odpowiednio płaci, więcej też daje przywilejów
Liczba przepracowanych lat wpływa na wiele świadczeń, które przysługują pracownikom. Niektóre z nich zatrudniony otrzymuje tylko wtedy, gdy pracuje u konkretnego pracodawcy. Inne zawsze po upływie określonego czasu, niezależnie od tego, czy zmieniał firmę.
Więcej wakacji
Co roku każdemu pracownikowi przysługuje prawo do nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Mówi o tym kodeks pracy (k.p.) w art. 152 § 1. Co do zasady wypoczynek pracownika wynosi:
- 20 dni – jeżeli jest zatrudniony krócej niż dziesięć lat,
- 26 dni – jeżeli pracuje co najmniej dziesięć lat.
Tak wynika z art. 1542 § 1 k.p. Przepis ten określa podstawowy wymiar (liczbę dni) urlopu wypoczynkowego. Zależy on od ogólnego stażu pracy. Wymiar jest jednolity dla wszystkich pracowników. Nie zależy od przebiegu zatrudnienia, rodzaju wykonywanej pracy. Znaczenia nie ma także zajmowane stanowisko ani sposób zakończenia pracy.
Szczególną regulację sposobu jego ustalania przewidziano tylko dla pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy. Ilość urlopu dla takich osób ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy danej osoby, biorąc za podstawę wymiar standardowy (20 lub 26 dni). Natomiast niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia.
Przykładowo, jeśli pracownik jest zatrudniony...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta