Wydarzenia
250 lat MAN
Koncern MAN obchodzi tej jesieni 250-lecie. Jest najstarszą na niemieckiej giełdzie spółką. Huta św. Antoniego została założona w 1758 r. w Oberhaussen i wkrótce rozpoczęła produkcję maszyn. Zajęła się również działalnością ubezpieczeniową. W 1873 r. koncern przybrał nazwę GHH Gutehoffnungshutte. W 1921 r. GHH kupiła większość udziałów w firmie MAN, która od końca XIX wieku inwestowała w prace prowadzone pod kierownictwem Rudolfa Diesla nad silnikiem wysokoprężnym i od 1897 r. stała się pierwszym producentem tego typu silników. MAN wytwarza diesle samochodowe, przemysłowe i okrętowe o mocy do 115 000 KM. Co drugi silnik okrętowy wyprodukowany został w fabrykach koncernu. Chociaż MAN Nutzfahrzeug jest ósmym producentem samochodów ciężarowych na świecie z nieco ponad 3-proc. udziałem w światowym rynku, to właśnie ta spółka przynosi dwie trzecie dochodów grupy i największe zyski.
W 2006 r. grupa sprzedała dział maszyn drukarskich Roland, w tym roku spółkę Ferrostaal. MAN AG produkuje poza samochodami użytkowymi silniki okrętowe (MAN Diesel) i maszyny (MAN Turbo oraz Renk). Grupa zatrudnia 55 tys. osób w 120 krajach i w 2007 r. miała 15,5 mld euro przychodów. Grupa w Polsce zainwestowała ok. 200 mln euro, ma fabryki w Starachowicach i Poznaniu i zatrudnia ok. 4400 osób.
Actros...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta