Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Szkieletor straszy w sądzie

18 marca 2011 | Eko+ | Beata Chomątowska
Tak ma wyglądać Szkieletor i okolica wg nowego planu Treimorfa Project
źródło: fot xxx
Tak ma wyglądać Szkieletor i okolica wg nowego planu Treimorfa Project
Wieżowiec zaprojektowany niegdyś  dla NOT szpeci krajobraz Krakowa  już od ponad trzech dekad
autor zdjęcia: P. Guzik
źródło: Fotorzepa
Wieżowiec zaprojektowany niegdyś dla NOT szpeci krajobraz Krakowa już od ponad trzech dekad

Choć jego nazwa brzmi trochę z niemiecka (Tor to wszak wieża), jest specjalnością prawdziwie krakowską. Na równi z Lajkonikiem, obwarzankiem, smokiem wawelskim i hejnałem z wieży mariackiej. Teraz Szkieletor górujący od 30 lat nad miastem może wpędzić Skarb Państwa w tarapaty porównywalne ze sprawą Eureko

Koniec lutego. Na biurka premiera Donalda Tuska i ministra skarbu Aleksandra Grada trafia list od kancelarii prawnej KKG Kubas Kos Gaether Adwokaci, działającej w imieniu Eurozone Equity Company z siedzibą w Luksemburgu oraz Treimorfa Project z siedzibą w Krakowie. Obie firmy to aktualni właściciele niedokończonego wieżowca straszącego od lat 70. przy krakowskim Rondzie Mogilskim.

Kancelaria zawiadamia o sporze między swoim klientem a Rzecząpospolitą Polską. Chodzi o niedotrzymanie przez polską administrację publiczną (miasto Kraków, konserwatora zabytków) zobowiązań dotyczących popierania ochrony wzajemnych inwestycji.

A to grozi międzynarodowym arbitrażem na mocy umów Polski z Luksemburgiem, jeśli władze nie zechcą rozmawiać o możliwościach polubownego rozwiązania sporu. Inwestor wycenia swoje straty na 73 mln zł.

W ten sposób Szkieletor wychynął z krakowskiej szafy i stał się upiorem ogólnopolskim.

Krakowski lęk wysokości

Historia 92-metrowego wieżowca, jak przystało na prawdziwego Szkieletora, to serial z dreszczykiem, trwający od połowy lat 70. Wtedy powstał na zamówienie Naczelnej Organizacji Technicznej. Miał mieścić hotel, sale kongresowe i kawiarnię.

Wykonawca nie zdążył jednak zamontować sprowadzonych z Włoch ścian osłonowych, bo budowę przerwano. Ze względów ekonomicznych. Od tamtego czasu budynek...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8880

Spis treści
Zamów abonament