Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Decyzja o akcyzie bez wpływu na VAT

18 marca 2011 | Prawo i praktyka | Tomasz Stanek

Zdarza się, że organ podatkowy podwyższa kwotę akcyzy wyliczoną przez przedsiębiorcę albo sam przedsiębiorca naliczy akcyzę od towaru, który wcześniej sprzedał błędnie nie doliczając tego podatku. Czy ta podwyżka spowoduje automatycznie zwiększenie należnego VAT?

Co do zasady wysokość VAT uzależniona jest wprost od otrzymanego wynagrodzenia. Zgodnie z art. 29 ust. 20 ustawy o VAT w przypadku dostawy wyrobów akcyzowych podstawą opodatkowania objęta jest również kwota podatku akcyzowego.

Czy to oznacza, że podstawę opodatkowania VAT stanowi suma wynagrodzenia (cena) i doliczonej później (po  transakcji) kwoty akcyzy?

Niekorzystna praktyka

Za poglądem, że podstawa opodatkowania VAT wyrobów akcyzowych może przewyższać wynagrodzenie (cenę) należne sprzedawcy właśnie z uwagi na doliczenie kwoty akcyzy, opowiadają się niektóre organy podatkowe.

Szczególnie widoczne jest to w postępowaniach prowadzonych w odniesieniu do dystrybutorów lekkiego oleju opałowego; organy określając im zobowiązanie w akcyzie, automatycznie wymierzają zobowiązanie w VAT w wysokości wyższej od zadeklarowanej.

Przykład

Spółka X przy sprzedaży oleju opałowego pobiera od nabywców oświadczenia o przeznaczeniu oleju na cele grzewcze. Kontrola stwierdza jednak, że niektóre z tych oświadczeń nie zawierają istotnych elementów, które powinny się w nich znaleźć.

W konsekwencji organ podatkowy określa spółce zobowiązanie w akcyzie według stawki sankcyjnej (2000 zł od 1000 l zamiast 232 zł). Na podstawie decyzji

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8880

Spis treści
Zamów abonament