Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Koniec misji Tuska

18 marca 2011 | Publicystyka, Opinie | Grzegorz Napieralski
Propaganda sukcesu jest budowana wokół Euro 2012. Ale autostrad nie ma i nie będzie – pisze lider lewicy  (na zdjęciu: rozpoczęcie budowy kolejnego odcinka A-1 w Strykowie, w środku minister infrastruktury Cezary Grabarczyk)
autor zdjęcia: Janusz Zubrzycki
źródło: Fotorzepa
Propaganda sukcesu jest budowana wokół Euro 2012. Ale autostrad nie ma i nie będzie – pisze lider lewicy (na zdjęciu: rozpoczęcie budowy kolejnego odcinka A-1 w Strykowie, w środku minister infrastruktury Cezary Grabarczyk)
autor zdjęcia: Marek Obremski
źródło: Fotorzepa

Panie premierze, gdzie wasze szumnie zapowiadane ofensywy legislacyjne? Gdzie pełne szuflady ustaw? Okazały się puste. Tak samo jak wasze obietnice – lider SLD odpowiada na tekst szefa rządu opublikowany w „Gazecie Wyborczej” z 12 – 13 marca

 

Premier zupełnie niepotrzebnie małpuje Luthera Kinga. Forma śmieszy, ponieważ to jest wyraz nieautentyczności i szpanowania" – to reakcja prof. Kazimierza Kika na epistolograficzne popisy Donalda Tuska. „Premier najwidoczniej coraz głębiej żyje w świecie urojonym" – pisze prof. Zdzisław Krasnodębski.

Ja nie jestem aż tak krytyczny. Uważam, że każdy premier, a zwłaszcza kończący kadencję, ma prawo rozliczyć się z realizacji obietnic wyborczych. Artykuł Donalda Tuska traktuję właśnie w takich kategoriach – jako spowiedź premiera na koniec kadencji. Spowiedź, jak na zgoła cztery lata rządzenia, krótką. Część z konstytucyjnych ministrów swoimi osiągnięciami przez ostatnie cztery lata nie dorobiła się w tym tekście nawet akapitu. Albo premier zapomniał o ich istnieniu, pisząc swoje rozliczenie, albo przez cztery lata ich aktywność sprowadzała się do występów medialnych i sprawdzania, czy aby na pewno na konto dotarła kolejna wypłata.

Donald Tusk rozlicza się niezwykle pobłażliwie. Właściwie same sukcesy, włączając budowę autostrad. Pisaniu tego listu musiała przyświecać idea wypowiedziana przez Donalda Tuska: „nie mam z kim przegrać". Arogancja kipi uszami.

Czterdzieści lat temu Edward Gierek w jednym zdaniu wyraził swoje exposé: „Aby Polska rosła w siłę, a ludzie żyli dostatniej". Podobnie chwalebna formuła od początku przyświecała Platformie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8880

Spis treści
Zamów abonament