Warto stosować warunkowe umorzenie
Instytucja warunkowego umorzenia postępowania powinna stać się znaczącym, a nawet dominującym środkiem reakcji na przestępstwa – uważa prokurator
Stosownie do art. 66§1 k.k. sąd może warunkowo umorzyć postępowanie karne, jeśli m.in. stopień winy i społecznej szkodliwości czynu nie jest znaczny, a sprawca nie był karany za przestępstwo umyślne. W uzupełnieniu tej regulacji art. 66§2 k.k. stanowi, że warunkowego umorzenia nie stosuje się do sprawcy przestępstwa zagrożonego karą powyżej 3 lat pozbawienia wolności, natomiast art. 66§3 k.k. umożliwia zastosowanie tej instytucji w przypadku pojednania pokrzywdzonego i sprawcy.
Taka regulacja w istocie stwarza bardzo szerokie możliwości zastosowania warunkowego umorzenia, przy czym (nie odnosząc się do kwestii zasadności takich unormowań) szersze niż mogłaby na to wskazywać powściągliwa praktyka stosowania tej instytucji. Do stosowania warunkowego umorzenia zachęcają następujące względy.
Po pierwsze, decyzja o warunkowym umorzeniu postępowania podejmowana jest z pominięciem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta