Korygujemy błędy wykryte w drukach rozliczeniowych składanych do ZUS
Przy zgłoszeniach do ubezpieczenia i rozliczaniu składek nietrudno o pomyłki. Trzeba je naprawić, bo dane, której przekazujemy organowi rentowemu, wpływają na indywidualny stan konta ubezpieczonego lub samego płatnika
Osoby podlegające ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu z danego tytułu rozliczają się z ZUS za pośrednictwem płatnika składek.
Na nim spoczywa wiele obowiązków, od dokonania zgłoszenia, wypełniania co miesiąc dokumentów, naliczania należnych składek, aż po wpłacanie ich kwot terminowo i na odpowiednie rachunki. Nietrudno więc przy tych czynnościach o pomyłkę.
Trzeba ją poprawić. Sposób korygowania dokumentów i postępowanie płatnika zależy m.in. od rodzaju nieprawidłowości.
Dwie grupy...
Dokumenty do ZUS można podzielić na dwie grupy:
- zgłoszeniowe,
- rozliczeniowe.
Pierwsza związana jest z rejestracją w ZUS osoby samego płatnika a także osób, u których pojawił się tytuł rodzący obowiązek ubezpieczeniowy. Rejestracja polega na złożeniu przez płatnika odpowiedniego formularza zgłoszeniowego (ZUS ZUA, ZUS ZZA), zazwyczaj w terminie siedmiu dni od daty powstania obowiązku ubezpieczenia.
Zgłoszenie do ubezpieczeń zawiera informacje dotyczące płatnika (dane identyfikacyjne) a także osoby zgłaszanej, jak: dane personalne, tytuł ubezpieczenia, stopień niepełnosprawności, posiadanie ustalonego prawa do emerytury/renty, adres zameldowania na stałe, miejsce pobytu bądź adres zamieszkania, jeżeli jest inny niż zameldowania.
O wszelkich zmianach w stosunku do danych wykazanych w zgłoszeniach płatnik...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta