Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Korygujemy błędy wykryte w drukach rozliczeniowych składanych do ZUS

18 marca 2011 | Prawo i praktyka | Izabela Nowacka

Przy zgłoszeniach do ubezpieczenia i rozliczaniu składek nietrudno o pomyłki. Trzeba je naprawić, bo dane, której przekazujemy organowi rentowemu, wpływają na indywidualny stan konta ubezpieczonego lub samego płatnika

Osoby podlegające ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu z danego tytułu rozliczają się z ZUS za pośrednictwem płatnika składek.

Na nim spoczywa wiele obowiązków, od dokonania zgłoszenia, wypełniania co miesiąc dokumentów, naliczania należnych składek, aż po wpłacanie ich kwot terminowo i na odpowiednie rachunki. Nietrudno więc przy tych czynnościach o pomyłkę.

Trzeba ją poprawić. Sposób korygowania dokumentów i postępowanie płatnika zależy m.in. od rodzaju nieprawidłowości.

Dwie grupy...

Dokumenty do ZUS można podzielić na dwie grupy:

- zgłoszeniowe,

- rozliczeniowe.

Pierwsza związana jest z rejestracją w ZUS osoby samego płatnika a także osób, u których pojawił się tytuł rodzący obowiązek ubezpieczeniowy. Rejestracja polega na złożeniu przez płatnika odpowiedniego formularza zgłoszeniowego (ZUS ZUA, ZUS ZZA), zazwyczaj w terminie siedmiu dni od daty powstania obowiązku ubezpieczenia.

Zgłoszenie do ubezpieczeń zawiera informacje dotyczące płatnika (dane identyfikacyjne) a także osoby zgłaszanej, jak: dane personalne, tytuł ubezpieczenia, stopień niepełnosprawności, posiadanie ustalonego prawa do emerytury/renty, adres zameldowania na stałe, miejsce pobytu bądź adres zamieszkania, jeżeli jest inny niż zameldowania.

O wszelkich zmianach w stosunku do danych wykazanych w zgłoszeniach płatnik...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8880

Spis treści
Zamów abonament