Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jeden regulator dla mediów i telekomunikacji

18 marca 2011 | Eko+
źródło: Fotorzepa

To już ostatni dzwonek, by w obliczu przyspieszającego rozwoju nowych mediów wrócić do pomysłu połączenia regulatorów rynku elektronicznego oraz rynku treści telewizyjnych i radiowych

Jeszcze kilkanaście lat temu telekomunikacja polegała głównie na zestawianiu połączeń, a regulowanie tego rynku głównie na jego demonopolizowaniu. Chodziło o zapewnianie nowym graczom dostępu do istniejących łączy i wspieranie budowy podstawowej infrastruktury tam, gdzie jej brakowało. Równolegle trzeba było zarządzać częstotliwościami radiowymi i odpowiednio je przydzielać.

W tym samym czasie regulacje rynku telewizyjnego i radiowego polegały na udzielaniu licencji na nadawanie ograniczonej, z powodów technicznych, liczby programów i kontrolowaniu, by niewłaściwe treści nie były nadawane w nieodpowiednim czasie lub w nieodpowiednich programach.

Jednak w ostatnich latach wszystko się odmieniło. Zakres regulacji w obu obszarach wprawdzie się nie zmienił, ale jednak tzw. kontent (treści) – czyli to wszystko, co było dotychczas domeną telewizyjną i radiową – przedostał się do telekomunikacji. Głównie do Internetu – i to w wielu postaciach, i na wiele sposobów.

Rozjazd kompetencji

Oznacza to, że regulator rynku mediów, który powinien się zajmować regulacją treści, ma na to bardzo mały wpływ, skoro obecnie w Polsce tylko ok. 20 proc. treści telewizyjnych jest odbieranych z ogólnie dostępnej telewizji naziemnej, w całości regulowanej przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji.

Natomiast regulator rynku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8880

Spis treści
Zamów abonament