Jakie mogą być przyczyny rozwiązania spółki partnerskiej
Partnerzy mogą uznać w umowie, że kończą działalność z powodu upływu pewnego terminu, wybudowania określonego obiektu czy też długotrwałej choroby jednego z nich
Katalog okoliczności skutkujących rozwiązaniem spółki partnerskiej zawiera art. 98 kodeksu spółek handlowych. Nie ma on charakteru zamkniętego.
Nie uwzględnia bowiem zobowiązania do otwarcia likwidacji albo uzgodnienia innego sposobu zakończenia działalności podmiotu w razie śmierci partnera, ogłoszenia jego upadłości, a także wypowiedzenia umowy spółki przez partnera lub wierzyciela uczestnika podmiotu.
Tymczasem sytuacje takie, z mocy art. 58 pkt 4 i 5 w zw. z art. 89 k.s.h., również dotyczą spółki partnerskiej, stanowiąc powody jej rozwiązania.
Na gruncie art. 98 k.s.h. zakończenie bytu prawnego spółki może nastąpić z przyczyn określonych w umowie, wskutek uchwały wszystkich partnerów, ogłoszenia upadłości spółki, utraty prawa wykonywania zawodu, prawomocnego orzeczenia sądu, pozostania tylko jednego partnera w spółce albo gdy tylko jeden wspólnik jest uprawniony do wykonywania wolnego zawodu objętego profilem działalności spółki.
Przyczyny podane w umowie
Mogą być one dowolnie określone. Najczęściej to: upływ czasu, na jaki zawarto umowę, osiągnięcie przez podmiot pewnych parametrów ekonomicznych, celu (np. wybudowanie hipermarketu) czy długotrwała choroba partnera.
Przykład 1
Umowa spółki Nowak i
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta