Bezpłatny, ale nie pozorny
Dając urlop bez wynagrodzenia, szef nie powinien zlecać w tym czasie realizacji dotychczasowych zadań pracowniczych na podstawie umowy cywilnoprawnej. Taki zabieg nie zmieni charakteru zatrudnienia
- Etatowy pracownik chce wziąć dłuższy urlop bezpłatny i w tym okresie pracować tak samo, ale na umowę cywilnoprawną, podpisaną z tą samą firmą. Czy jest to możliwe? – pyta czytelnik.
Pod pewnymi warunkami można zamienić umowę o pracę na umowę cywilnoprawną. Ale taka zamiana nie będzie możliwa, jeśli w trakcie urlopu bezpłatnego pracownik będzie realizował np. zlecenie, wykonując część swoich zadań z angażu pracowniczego.
Możliwa zamiana...
Ustanowiony w art. 22 § 12 k.p. zakaz zastąpienia umowy o pracę tą cywilnoprawną dotyczy wyłącznie sytuacji, gdy warunki wykonywania pracy nie zmienią się, ale pozostaną charakterystyczne dla stosunku pracy. Do tych cech należy przede wszystkim:
- podporządkowanie pracownika (dotyczy to sposobu, miejsca i czasu wykonywania pracy, a także innych obowiązków pracowniczych objętych treścią stosunku pracy),
- wymóg osobistego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta