Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bezpłatny, ale nie pozorny

18 marca 2011 | Prawo i praktyka | Ewa Drzewiecka

Dając urlop bez wynagrodzenia, szef nie powinien zlecać w tym czasie realizacji dotychczasowych zadań pracowniczych na podstawie umowy cywilnoprawnej. Taki zabieg nie zmieni charakteru zatrudnienia

- Etatowy pracownik chce wziąć dłuższy urlop bezpłatny i w tym okresie pracować tak samo, ale na umowę cywilnoprawną, podpisaną z tą samą firmą. Czy jest to możliwe? – pyta czytelnik.

Pod pewnymi warunkami można zamienić umowę o pracę na umowę cywilnoprawną. Ale taka zamiana nie będzie możliwa, jeśli w trakcie urlopu bezpłatnego pracownik będzie realizował np. zlecenie, wykonując część swoich zadań z angażu pracowniczego.

Możliwa zamiana...

Ustanowiony w art. 22 § 12 k.p. zakaz zastąpienia umowy o pracę tą cywilnoprawną dotyczy wyłącznie sytuacji, gdy warunki wykonywania pracy nie zmienią się, ale pozostaną charakterystyczne dla stosunku pracy. Do tych cech należy przede wszystkim:

- podporządkowanie pracownika (dotyczy to sposobu, miejsca i czasu wykonywania pracy, a także innych obowiązków pracowniczych objętych treścią stosunku pracy),

- wymóg osobistego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8880

Spis treści
Zamów abonament