Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Szybkie działanie pozwoli naprawić błąd i odzyskać nadpłatę

18 marca 2011 | Prawo i praktyka | Marek Rotkiewicz

Zawyżoną pensję pracownik może zachować. Jednak nie zawsze. Wyjątek, gdy pracodawca wystąpi o zwrot pieniędzy przed ich wydaniem

Wraz z wynagrodzeniem pracownik otrzymał wypłatę za  przypadające na ostatni miesiąc nadgodziny i pracę w porze nocnej. Pomyłkowo wypłaciliśmy mu 300 zł za dużo. Czy możemy potrącić tę kwotę z kolejnej wypłaty? – pyta czytelnik.

Do potrącenia tej kwoty z wynagrodzenia potrzebna jest pisemna zgoda pracownika. Bez niej odzyskanie nadpłaconej kwoty będzie bardzo utrudnione, a czasem wręcz niemożliwe.

Musi być aprobata

Z wynagrodzenia pracownika, bez jego zgody, możemy potrącić jedynie te świadczenia, które wskazuje art. 87 k.p. W katalogu tu zawartym nie ma kwot nadpłaconych przez pracodawcę. Nie można także uznać tej nadpłaty za zaliczkę udzieloną pracownikowi na poczet przyszłego wynagrodzenia. Na jej potrącenie musimy więc uzyskać akceptację podwładnego i to na piśmie (art. 91 k.p.).

Jak wskazał Sąd Najwyższy w wyroku z 1 października 1998 (I PKN 366/98), wyrażenie przez pracownika, bez zachowania formy pisemnej, zgody na dokonywanie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8880

Spis treści
Zamów abonament