Konsekwencje przedłużenia inwestycji
Jedynym skutecznym instrumentem ochrony interesu indywidualnego przedsiębiorcy – inwestora – jest limit dziewięciu miesięcy, na jaki można orzec zawieszenie postępowania administracyjnego w sprawie ustalenia warunków zabudowy
Zgodnie z ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym postępowanie administracyjne w sprawie ustalenia warunków zabudowy można zawiesić na czas nie dłuższy niż dziewięć miesięcy od dnia złożenia wniosku o ustalenie warunków zabudowy (przed 21 października 2010 było to 12 miesięcy).
W dalszej kolejności ustawa reguluje przesłanki obowiązku podjęcia zawieszonego postępowania.
Urząd ma podstawę
Wójt, burmistrz albo prezydent miasta podejmuje postępowanie i wydaje decyzję o ustaleniu warunków zabudowy, jeżeli w ciągu dwóch miesięcy od dnia zawieszenia postępowania rada gminy nie podjęła uchwały o przystąpieniu do sporządzenia planu miejscowego albo w okresie zawieszenia postępowania nie uchwalono miejscowego planu lub jego zmiany.
Z jednej strony stanowi to przejaw władztwa planistycznego przysługującego gminie w zakresie kształtowania zasad wykorzystania przestrzeni.
Z drugiej, z perspektywy inwestora, może to stanowić kolejny czynnik opóźniający proces inwestycyjny (oprócz zwykłej przewlekłości skomplikowanych postępowań administracyjnych i sądowo-administracyjnych w celu uzyskania ostatecznych i prawomocnych decyzji w procesie inwestycyjno-budowlanym).
Nie ma wątpliwości, że wspomniana regulacja daje organowi podstawę do fakultatywnego zawieszenia postępowania z ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta