Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Konsekwencje przedłużenia inwestycji

18 marca 2011 | Prawo i praktyka | Mateusz Grabiec

Jedynym skutecznym instrumentem ochrony interesu indywidualnego przedsiębiorcy – inwestora – jest limit dziewięciu miesięcy, na jaki można orzec zawieszenie postępowania administracyjnego w sprawie ustalenia warunków zabudowy

Zgodnie z ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym postępowanie administracyjne w sprawie ustalenia warunków zabudowy można zawiesić na czas nie dłuższy niż dziewięć miesięcy od dnia złożenia wniosku o ustalenie warunków zabudowy (przed 21 października 2010 było to 12 miesięcy).

W dalszej kolejności ustawa reguluje przesłanki obowiązku podjęcia zawieszonego postępowania.

Urząd ma podstawę

Wójt, burmistrz albo prezydent miasta podejmuje postępowanie i wydaje decyzję o  ustaleniu warunków zabudowy, jeżeli w ciągu dwóch miesięcy od dnia zawieszenia postępowania rada gminy nie podjęła uchwały o przystąpieniu do  sporządzenia planu miejscowego albo w okresie zawieszenia postępowania nie uchwalono miejscowego planu lub jego zmiany.

Z jednej strony stanowi to przejaw władztwa planistycznego przysługującego gminie w zakresie kształtowania zasad wykorzystania przestrzeni.

Z  drugiej, z perspektywy inwestora, może to stanowić kolejny czynnik opóźniający proces inwestycyjny (oprócz zwykłej przewlekłości skomplikowanych postępowań administracyjnych i sądowo-administracyjnych w  celu uzyskania ostatecznych i  prawomocnych decyzji w procesie inwestycyjno-budowlanym).

Nie ma wątpliwości, że wspomniana regulacja daje organowi podstawę do fakultatywnego zawieszenia postępowania z ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8880

Spis treści
Zamów abonament