Mniej majętni mają szansę oszczędzić
Wielu ma się o co sądzić, ale nie każdego na to stać. W takiej sytuacji ścisłe trzymanie się zasady, iż płaci ten, kto wnosi do sądu podlegające opłacie pismo, oznaczałoby ograniczenie dostępu do wymiaru sprawiedliwości. Na taki zarzut żaden cywilizowany kraj nie może sobie dziś pozwolić. Dlatego ustawodawstwa różnych krajów przewidują tu rozwiązanie szczególne: zwolnienie z obowiązku ponoszenia kosztów, gdy sytuacja majątkowa strony nie pozwala na ich pokrycie. Polska nie jest tu wyjątkiem i odpowiednie rozwiązanie istnieje zarówno w obowiązującym stanie prawnym, jak i w nowej ustawie. Określane jest ono jako prawo ubogich. O zwolnienie od kosztów sądowych może wystąpić zarówno osoba fizyczna, jak i osoba prawna albo jednostka organizacyjna, której ustawa przyznaje zdolność prawną. Różne są tylko warunki, na jakich może to nastąpić.
Warto przy okazji wspomnieć, że 2 marca przepisy o zwolnieniu z obowiązku ponoszenia kosztów sądowych pojawią się w ustawie o kosztach sądowych, a znikną z kodeksu postępowania cywilnego.
Kiedy wystąpićOsobie fizycznej wolno domagać się zwolnienia od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta