Kim jest asesor - sędzią czy urzędnikiem
Konstytucyjne prawo do sądu jest jednym z fundamentalnych założeń demokratycznego państwa prawnego. Sąd to organ niezależny, bezstronny i niezawisły. Urząd, który tych cech nie ma, sądem nie jest.
Fundament wymiaru sprawiedliwości Niezawisłość"Sędziowie w sprawowaniu swojego urzędu są niezawiśli i podlegają tylko konstytucji oraz ustawom" - stanowi art. 178 ust. 1 ustawy zasadniczej. Oznacza to bezstronność w stosunku do uczestników postępowań, niezależność wobec organów (instytucji) pozasądowych, samodzielność wobec władz i innych organów sądowych, niezależność od wpływu czynników społecznych oraz wewnętrzną niezależność sędziego. To obowiązek rozstrzygania na podstawie prawa, zgodnie z sumieniem sędziego i wewnętrznym przekonaniem, według kryteriów niezależnych od własnych subiektywnych ocen. Jest to też niedopuszczalność wywierania na sędziego jakiegokolwiek wpływu oraz uwolnienie go od jakichkolwiek nacisków z zewnątrz....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta