Jak sporządzamy i prostujemy świadectwo pracy
Przedstawiamy drugą część relacji z dyżuru eksperta, który odbył się w redakcji 26 lutego
Katarzyna Piecyk, główna specjalistka w Departamencie Prawnym Głównego Inspektoratu Pracy w Warszawie
Gdzie wpisać ekwiwalent
Pracownik, który rozwiązał umowę o pracę z końcem grudnia 2007 r., wystąpił do nas z żądaniem sprostowania świadectwa pracy w punkcie dotyczącym wykorzystania urlopu wypoczynkowego: 26 dni, w tym za 10 dni wypłacono ekwiwalent pieniężny. Domaga się także wpisania do tej rubryki ekwiwalentu wypłaconego za kilka dni z 2006 r. Czy powinnam to uwzględnić?
Do świadectwa pracy wpisuje się tylko rozliczenie urlopu wypoczynkowego za rok, w którym doszło do rozwiązania stosunku pracy, a nie za lata wsteczne, mimo że faktycznie taka wypłata nastąpiła. Zatem zgodnie z rozporządzeniem ministra pracy i polityki socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania (DzU nr 60, poz. 282 ze zm.) w pkt 4.1 czytelniczka wskazuje tylko liczbę dni urlopu wypoczynkowego, za który wypłaciła ekwiwalent pieniężny jedynie za 2007 r., gdyż w tym roku doszło do rozwiązania stosunku pracy.
W jakim trybie rozstanie
Czy w świadectwie pracy podaje się przyczynę rozwiązania umowy o pracę, czy tylko tryb określony w kodeksie pracy? Zatrudniamy osoby na okres próbny, czas określony oraz nieokreślony, i niektóre domagają się, aby w świadectwie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta