Renciści przedsiębiorcy są traktowani nierówno
Forma działalności gospodarczej, jaką wybierze rencista, nie powinna przesądzać o obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne
Do końca ubiegłego roku renciści prowadzący działalność gospodarczą nie musieli płacić składek na ubezpieczenia społeczne. Wszyscy wnosili tylko składkę na ubezpieczenie zdrowotne.
Od stycznia zmieniła się sytuacja niektórych rencistów pobierających rentę z tytułu niezdolności do pracy: prowadzący jednoosobową pozarolniczą działalność gospodarczą i wspólnicy spółek cywilnych muszą płacić obowiązkowe składki emerytalną, rentową, wypadkową (niektórzy też na Fundusz Pracy) do czasu, aż przejdą na emeryturę. Wynika to z art. 9 ust. 4c ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.). Nadal zaś nie płacą obowiązkowych składek na ubezpieczenia społeczne pobierający renty wspólnicy spółek jawnej, partnerskiej, komandytowej, jednoosobowej spółki z o.o., twórcy i artyści. Tego obowiązku nie mają też osoby z ustalonym prawem do renty rodzinnej, rolniczej i rekrutujący się ze służb mundurowych.
Trzy razy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta