Ofierze wypadku przysługuje 100-procentowe świadczenie
Kontynuujemy nowy cykl poświęcony świadczeniom chorobowym, jakie wypłacamy zatrudnianym osobom. W kolejnych artykułach przedstawimy zasady ich nabywania przez pracowników, zleceniobiorców, chałupników, przedsiębiorców, wspólników itd., ustalania okresów, za jakie przysługują, oraz obliczania. Pokażemy, kto musi je wypłacać, a kto nie. Wszystko zilustrujemy życiowymi przykładami, wyliczeniami oraz wypełnionymi dokumentami. Czytelników zapraszamy do zadawania pytań, zgłaszania uwag oraz tematów, które chcieliby ujrzeć w naszym cyklu; dobrafirma@rp.pl. Dotychczas w ramach cyklu ukazały się artykuły: - o zasadach przyznawania i dokumentowania prawa do wynagrodzenia i zasiłku chorobowego – 22 lutego - o obliczaniu tych należności – 29 lutego. Za tydzień napiszemy o tym, co należy się chałupnikowi przebywającemu na zwolnieniu lekarskim.
Z pracownikiem, który uległ wypadkowi, masz więcej roboty niż z tym, który przebywa na zwykłym zwolnieniu lekarskim. Nie dość że trzeba wyjaśnić, jak doszło do nieszczęścia, to musisz jeszcze obliczyć należny mu zasiłek
Ofierze wypadku przy pracy przysługują z ubezpieczenia wypadkowego:
- zasiłek chorobowy – za niezdolność do pracy z powodu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej,
- świadczenie rehabilitacyjne – dla osoby, która po wyczerpaniu zasiłku chorobowego jest nadal niezdolna do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy,
- zasiłek wyrównawczy – dla zatrudnionego, którego wynagrodzenie uległo obniżeniu wskutek stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu.
Kwestie te reguluje ustawa z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (DzU nr 199, poz. 1673 ze zm.; ustawa).
Zdarzyło się nieszczęście
Decydujące znaczenie ma zatem rozstrzygnięcie, co znaczy wypadek przy pracy. Jest to nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą, czyli podczas:
- lub w związku z realizacją zwykłych zadań lub poleceń przełożonych,
- lub w związku z wykonywaniem czynności na rzecz szefa, nawet bez jego polecenia,
- pozostawania do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta