Nowe spojrzenie na wojnę
Tragedie setek tysięcy wypędzonych, kolaboracja z okupantem, bestialskie mordy i akty heroizmu – to wszystko zobaczymy w fabułach, dokumentach i unikatowych obrazach archiwalnych o II wojnie światowej podczas przeglądu „Kogo kręci kino historyczne“ w kinie Luna
We współczesnym kinie rośnie zainteresowanie II wojną światową, a filmy z nią związane odnoszą sukcesy.
„Katyń” Andrzeja Wajdy zdobył nominację do Oscara. Walkę o statuetkę przegrał z austriackimi „Fałszerzami” Stefana Ruzowitzkiego – filmem o żydowskich więźniach obozu Sachsenhausen, którzy na polecenie Niemców fałszowali pieniądze. Na ostatnim festiwalu w Wenecji triumfował film „Ostrożnie, pożądanie” Anga Lee – opowieść o czasach japońskiej okupacji Chin.
Nowe filmy dokumentują przeszłość i ukazują przemilczane fakty. Kształtują również na nowo zbiorową świadomość na temat II wojny światowej.
Organizowana przez Muzeum Historii Polski druga edycja przeglądu „Kogo kręci kino historyczne” znakomicie wpisuje się w ten nurt. Od piątku w Lunie obejrzymy 21 filmów.
Wydarzeniem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta