Fiskus nie lubi zmiany pełnomocnika
Przedsiębiorcę może przed organami podatkowymi reprezentować doradca podatkowy lub radca prawny. Problemy zaczynają się jednak, gdy podatnik postanowi go odwołać i to wtedy, gdy organ ma już gotową decyzję
Potwierdza to praktyka. Sądy administracyjne wielokrotnie zajmowały się takimi sprawami. Gdy okazywało się, że decyzja została wysłana pełnomocnikowi, którego podatnik w tym czasie odwołał, organy podatkowe robiły wszystko, by nie wysyłać kolejnej, a już przesłaną uznać za skutecznie doręczoną.
Raz przekonywały, że wobec nieprzedłożenia organowi pisemnego wypowiedzenia pełnomocnictwa skierowanego do konkretnego mecenasa wypowiedzenie to wobec organu nie było skuteczne. Innym razem twierdziły, że decyzję wysłały prawidłowo, mimo że to sam pełnomocnik powiadomił ich o tym, że został odwołany. Sądy nie uwzględniały jednak tej argumentacji i przyznawały rację podatnikom.
Kto powinien powiadomić...
O tym że dana osoba nie jest już naszym pełnomocnikiem, trzeba powiadomić fiskusa. Jeśli bowiem nie dopełnimy tego obowiązku, organy podatkowe mogą przesyłać nadal wszelkie pisma do pełnomocnika, bo nie mają informacji, że nim już nie jest.
Ta sytuacja nie wywołuje wątpliwości. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy fiskus wysyła np. decyzję do pełnomocnika, a ten jej nie odbiera. Organ podatkowy – po przesłaniu dwukrotnego awiza – przyjmuje, że pismo zostało skutecznie doręczone.
Zdarza się jednak, że w międzyczasie, czyli między przesłaniem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta