Jak zaksięgować zamianę towaru na usługę i inne podobne transakcje
Firma, na rzecz której kontrahent dostarczył towar w ramach umowy barteru, nie traktuje takiego zdarzenia jako otrzymania zaliczki. Nie wystawia więc faktury
Zdarza się, że umowy zawierane między stronami transakcji przewidują, że zapłata za towar czy usługę następuje nie w pieniądzach, lecz przez przekazanie innego towaru lub wykonanie usługi. Wtedy mamy do czynienia z uregulowaną w kodeksie cywilnym zamianą lub umową nienazwaną >patrz .
Umowy między polskimi firmami
W przypadku transakcji barterowych dostawa towaru jest zapłatą, jeśli spełnione są następujące warunki:
- istnieje bezpośredni związek między dokonywanymi wymiennie czynnościami dostawy towarów,
- istnieje możliwość określenia wartości dostarczanych towarów w pieniądzu.
Rzadko zdarza się, że kontrahenci spełniają wzajemne świadczenia równocześnie. Najczęściej jedna strona umowy dostarcza towary lub wykonuje usługę w ramach umowy barterowej, zanim otrzyma należne jej świadczenie wzajemne.
Wtedy firmy często traktują wcześniejsze wykonanie przez kontrahenta usługi jako zaliczkę na poczet przyszłego świadczenia. Jest to błąd. Realizacja umowy barterowej nie może być traktowana jako zaliczka.
Należy zauważyć, że ustawodawca nie zamieścił w ustawie o VAT definicji zaliczki ani przedpłaty. Trzeba więc przyjąć znaczenie tego słowa wynikające z języka potocznego. Zgodnie ze „Słownikiem języka polskiego PWN” zaliczka to część należności wpłacana lub wypłacana z góry na poczet należności.
Oznacza to, że zaliczkę wpłaca się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta