Gdy organ rentowy zwleka, musi więcej zapłacić
Jeśli ZUS spóźni się z przyznaniem lub wypłatą świadczenia, ubezpieczony może dochodzić zapłaty odsetek za ten poślizg, chyba że powstał wskutek okoliczności, za które organ nie odpowiada
Jednak ustalenie daty, od kiedy należy je liczyć, budzi wiele wątpliwości. Próbuje je wyjaśniać orzecznictwo sądowe.
Pomoc z przepisów
Podstawę żądania zapłaty odsetek za opóźnienie stanowi art. 85 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2009 r. nr 205, poz. 1585, dalej ustawa systemowa).
Wynika z niego, że jeżeli ZUS – w terminach przewidzianych w przepisach określających zasady przyznawania i wypłacania świadczeń pieniężnych z ubezpieczeń społecznych lub świadczeń zleconych do wypłaty na mocy odrębnych przepisów albo umów międzynarodowych – nie ustalił prawa do świadczenia lub nie wypłacił go, musi uregulować od niego odsetki. Sięgają one tych ustawowych z prawa cywilnego.
Nie dotyczy to jednak przypadku, gdy opóźnienie w przyznaniu lub wypłacie świadczenia jest następstwem okoliczności, za które ZUS nie odpowiada. Regulacja ta ma charakter wyczerpujący i dlatego nie można odwołać się tu do prawa cywilnego.
Potwierdził...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta