Kiedy dyscyplinarne zwolnienie dla agresywnego pracownika
Straci pracę bez wypowiedzenia osoba, która uderzy, przeklnie lub w inny sposób obrazi przełożonego, kolegów czy klientów firmy. Chyba że to oni sprowokują ją nagannym zachowaniem
Oprócz wykonywania poleceń przełożonego do podstawowych obowiązków podwładnego należy dbanie o dobro zakładu (art. 100 § 2 pkt 2 k.p.), stosowanie się do porządku i dyscypliny pracy (pkt 4) czy przestrzeganie zasad współżycia społecznego (pkt 6). Dotyczy to m.in. okazywania szacunku szefowi, kolegom i klientom firmy.
Podwładny ma prawo ich nie lubić i nie zgadzać się z ich decyzjami, poglądami czy oczekiwaniami. Nie może tego jednak wyrażać w sposób sprzeczny z przyjętymi standardami, który powoduje lub potęguje konflikty, naraża na utratę zaufania, przynosi straty i uniemożliwia współpracę.
Otwarta krytyka nie jest niczym złym, ale musi mieć odpowiednią formę, obiektywne podstawy i nie może przekraczać pewnych granic (wyrok Sądu Najwyższego z 7 września 2000 r., I PKN 11/00).
Zazwyczaj, jeśli strony nie mogą się dogadać, są dla siebie niemiłe i atmosfera pracy stała się nieznośna, kończy się to rozwiązaniem angażu za wypowiedzeniem (wyrok SN z 17 grudnia 1997 r., I PKN 433/97).
Chroniona rodzina i mienie
Gdy jednak takie działania będą zamierzone i szczególnie rażące, pożegnanie nastąpi w trybie natychmiastowym, czyli bez wypowiedzenia na podstawie art. 52 § 1 pkt 1 k.p. (wyrok SN z 13 lutego 1997 r., I PKN 73/96, z 11 czerwca 1997 r., I PKN 202/97, z 13 stycznia 2005 r., I PK 145/04). ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta