Odsunięcie od zadań czy przymusowa wizyta u lekarza
Jeśli podwładny ma objawy poważnej choroby, pracodawca musi zareagować. Ma przecież zapewnić personelowi bezpieczne i higieniczne warunki pracy. Eksperci nie są jednak zgodni, co konkretnie powinien zrobić
Przepisy bhp pozwalają zmobilizować chorego pracownika do określonego postępowania. Ale czy dzięki temu szef ma aż taką władzę, aby wysłać go na przymusowe zwolnienie lekarskie?
Z dala od firmy
Choć w kodeksie pracy nie ma przepisów, które wprost pozwalałyby pracodawcy zmusić pracownika z widocznymi objawami choroby do odwiedzenia lekarza, można takie jego uprawnienie wywieść z innych postanowień, np. o bhp.
– Zalecana jest tu jednak wyjątkowa ostrożność z uwagi na brak bezpośrednich regulacji – przestrzega Patrycja Zawirska, prawniczka z kancelarii Bartłomiej Raczkowski Kancelaria Prawa Pracy.
Art. 94 pkt 4 i art. 207 § 2 k.p. nakazują pracodawcy chronić życie i zdrowie pracowników, zapewniając bezpieczne i higieniczne warunki pracy.
Oznacza to m.in., że ma organizować ją w sposób chroniący załogę. Jeżeli więc do wykonywania obowiązków służbowych przystępuje pracownik z objawami choroby zakaźnej, szef powinien zatroszczyć się o zdrowotną dyspozycję pozostałych. Uwzględniając ich dobro, może odsunąć chorego czy niesprawnego od wykonywania zadań.
Dopuszcza to art. 2092 § 1 pkt 1 k.p. W ten sposób...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta