Konwersacja to nie wywiad
Ja przerwać niezręczną ciszę, Kamilli Staszak tłumaczy Elisabeth Bonneau, autorka książki o sztuce rozmawiania
„Jeśli nie wiesz, jak się zachować, zachowaj się przyzwoicie” – mówił Antoni Słonimski. Jeśli nie wiesz, co powiedzieć, powiedz coś miłego, radzi Elisabeth Bonneau w książce „O sztuce konwersacji. Jak przerwać niezręczną ciszę”. Ta pozycja przyda się tym, którzy unikają rozmów z nieznajomymi lub nie wiedzą, jakie tematy można poruszać, a jakich się nie powinno w pewnych sytuacjach. Czytelnicy dowiedzą się szczegółów o konwersacji pozawerbalnej, o tzw. mowie ciała – jak inni mogą oceniać nas na podstawie mimiki, gestykulacji i tonu głosu.
Bonneau wyróżnia cztery typy rozmówców: analityka, doradcę, przewodnika, networkera. Rozwiązując zawarte w książce testy, możemy siebie sklasyfikować. Ta wiedza pozwoli spojrzeć z boku na własne uprzedzenia i talenty w kontaktach. Autorka zdradza kilka sztuczek na swobodną pogawędkę. Proponuje ćwiczenia rozwijające umiejętność prowadzenia rozmowy. Jest przewodniczką po zasadach dobrego wychowania i asertywności.
Rz: Od czego nie powinno się zaczynać rozmowy?
Elisabeth Bonneau: Od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta