Co jest lepsze i dla kogo – angaż pracowniczy czy cywilnoprawny
Umowa o pracę, zlecenie a może o dzieło? O wyborze jednej z nich decydują nie tylko koszty związane z ich realizacją. Ważne są też ograniczenia prawne
Małgorzata Przebieracz
Podstawową cechą różnicującą najbardziej popularne formy zatrudnienia, czyli umowy o pracę, zlecenia i o dzieło, jest przedmiot umowy. Ale nie tylko. Pokażemy, co jeszcze decyduje o wybieranym sposobie pracy na rzecz danej firmy.
Przedmiot kontraktu
W ramach stosunku pracy ma miejsce:
∑ z jednej strony – wykonywanie przez pracownika określonego rodzaju pracy na konkretnym stanowisku na rzecz pracodawcy, pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie przez niego wyznaczonym,
∑ z drugiej strony – zobowiązanie się pracodawcy do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem, płatnym co najmniej raz w miesiącu, w stałym i z góry ustalonym terminie.
Z kolei przedmiotem umowy-zlecenia jest dokonanie konkretnej czynności prawnej (tzn. wywołującej skutek prawny) dla zleceniodawcy w zamian za określone wynagrodzenie (chyba że strony umówią się inaczej) płatne zleceniobiorcy zwykle po wykonaniu umówionego zadania. Natomiast przedmiotem umowy o dzieło jest wykonanie oznaczonego dzieła mającego charakter materialny lub niematerialny, stanowiącego efekt końcowy świadczonej pracy i odpowiadającego osobistym potrzebom osoby zamawiającej, zobowiązującej się w zamian do zapłaty wynagrodzenia, zazwyczaj w chwili oddania dzieła.
Przedmiotem stosunku pracy jest świadczenie pracy osobiście, w sposób ciągły i powtarzalny...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta