W skrócie
GOSPODARKA
Unia Europejska nie ukarze Węgrów za zmiany w systemie emerytalnym – twierdzi Gyorgy Matolcsy, węgierski minister finansów i gospodarki. Rozmawiał on z europejskimi decydentami w Brukseli na temat nowych regulacji przyjętych przez budapeszteński parlament, które de facto zmuszają Węgrów do wycofania pieniędzy z prywatnych funduszy emerytalnych do państwowego pierwszego filara. – Unijni ministrowie zgodzili się, że Bruksela stworzy zestaw reguł regulujących sankcje za takie przypadki jak nasz dopiero w sierpniu albo wrześniu przyszłego roku. Te regulacje nie będą działały wstecz, więc nas już nie dotkną – zapowiada Matolcsy.
—hk
Międzynarodowa Rada Norm Księgowania IASB ogłosiła w Londynie trzecią i ostatnią część reformy wyceny aktywów, jakie firma wykazuje w bilansach. Reforma ułatwi wszystkim, od linii lotniczych po plantatorów kawy, sprawozdawczość i działalność przez mniejsze ryzyko związane z kursem walut i cenami surowców. Normy IASB są używane w ponad 100 krajach, w tym w Unii Europejskiej.
—p.r., reuters
Gospodarka Czech osiągnęła w III kwartale wzrost o 1 proc. wobec II kw. i 2,8 proc. rocznie. Łotwa zanotowała poprawę o 0,9 i 2,9 proc., a Estonia odpowiednio o 0,7 i o 5 proc. W Bułgarii wzrost wyniósł 0,3 i 0,7 proc. – wynika z ostatecznych danych.
—p.r., afp, reuters
Japonia jest nadal...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta