Napięcie i zdenerwowanie powodem urazu
Stres może być uznany za przyczynę zewnętrzną wypadku przy pracy, jeśli nastąpił u podwładnego, który w ogóle nie powinien być dopuszczony do zadań służbowych ze względu na zły stan zdrowia, a mimo to je wykonywał
Aby jednak uznać taki fakt za wypadek przy pracy, muszą zajść trzy warunki. Zdarzenie musi być nagłe, wywołane przyczyną zewnętrzną (stres musi być wywołany sytuacją w pracy, a nie sprawami prywatnymi) i ma być powiązane z pracą.
Definicja z ustawy
Zgodnie bowiem z art. 3 ust. 1 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (DzU z 2009 r. nr 167, poz. 1322) wypadek przy pracy to nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą:
- podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń przełożonych,
- podczas lub w związku z wykonywaniem przez niego czynności na rzecz pracodawcy, nawet bez polecenia,
- w czasie pozostawania pracownika do dyspozycji pracodawcy w drodze między jego siedzibą a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy.
Czynnik zewnętrzny
Jeśli więc nagłe pogorszenie zdrowia podwładnego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta