Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przejście zakładu to skomplikowane procedury i wiele ograniczeń

29 maja 2009 | Dobra firma | Agata Lankamer-Prasołek Łukasz Prasołek

Kupując przedsiębiorstwo, „kupujesz” też jego personel. Z wynagrodzeniami, gwarancją pracy i innymi przywilejami, od których będziesz mógł się uwolnić jednie w wyjątkowych okolicznościach

W gospodarce rynkowej rzeczą normalną są różne przekształcenia firm. Nierzadko zatem mamy do czynienia z koniecznością zastosowania art. 231 kodeksu pracy. Przepis ten przewiduje, że w razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy. Konsekwencją tego zapisu jest uregulowanie przewidujące, że za zobowiązania wynikające ze stosunku pracy, powstałe przed przejściem części zakładu pracy na innego pracodawcę, dotychczasowy i nowy pracodawca odpowiadają solidarnie.

Najpierw poinformuj o planach

Obaj pracodawcy mają obowiązek poinformowania podwładnych o swoich zamiarach. Muszą to zrobić w formie pisemnej. Pismo ma zawierać termin przejścia firmy i opis wszelkich: prawnych, ekonomicznych oraz socjalnych skutków, jakie się z nim wiążą. Musi być również w nim umieszczona informacja o zamierzonych działaniach dotyczących warunków zatrudnienia pracowników, w szczególności warunków pracy, płacy i przekwalifikowania.

Przekazanie informacji powinno nastąpić co najmniej na 30 dni przed przewidywanym terminem przejścia zakładu pracy lub jego części na nowego szefa.

Zatrudniony może odejść

Z dniem przejęcia zakładu pracy lub jego części nowy pracodawca jest obowiązany zaproponować nowe warunki pracy i płacy pracownikom świadczącym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8331

Spis treści
Zamów abonament